مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

۱۳‌آبان؛ آغاز یک تجاوزِ مرزی!/ نگاه

sizdah-aban

روشنفکر/ امروز یعنی سیزدهم آبانماه ۱۳۹۵ مصادف است با سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده امریکا درسال ۱۳۵۸در شهر تهران. شهری که قرار بود آغاز‌گر انقلابی شگرف در خود باشد که ناگهان هیولای زمان این سرزمین و مردمانشان را به اعماق پرت و تاریک تاریخ پرتاب‌کرد تا ایرانیان جزء بدشگون‌ترین مردمان تاریخ معاصر، لقب گیرند.

در این روز دانشجویانی که خود را «دانشجوی پیرو خط امام» خطاب می‌کردند، تحت تاثیر تفکرات ارتجاعی «روح الله خمینی» و دیگر روحانیون متحجر و واپسگرا، به سفارت یک کشور خارجی یورش برده تا آغازگر یک تجاوز مرزی در خاک خود گردند.

طبق قوانین بین‌المللی، محدوده سفارت‌های دیپلوماتیک، جزء خاک و حریم جغرافیایی کشور مزبور می‌باشد. از‌همین رو می‌توان به صراحت از آن به عنوان یک تجاوز مرزی نام برد.

«جیمی کارتر» رییس جمهوری وقت ایالات متحده، که انتظار چنین واکنشی را از سوی ایرانیان انقلابی نداشت، به همین سبب نتوانست بار دیگر از درب کاخ سفید وارد در عرصه قدرت شود و کلید‌های کاخ سفید را به «رونالد ریگان» جمهوری خواه سپرد.

کارتر خوش‌خیال که به زعم خود می‌خواست از اسلام گرایان و شخص خمینی به عنوان سدی بزرگ در برابر گسترش روز افزون مارکسیسم، نهایت استفاده را ببرد، هرگز انتظار چنین رویکردی را نداشت. او درجایی به صراحت عنوان می‌کند : «ما فکر می کردیم خمینی گاندی دیگریمی شود.»

اما آنچه مسلم است؛ نه تنها ایران بلکه افغانستان و کل منطقه خاورمیانه تحت تاثیر سیاست های دولت کارتر و مشاور ارشدش «برژینیسکی»، و دیگر روسای بعدی، به سرنوشتی هولناک دچار شدند.  به دیگر سخن؛ آنها با دمیدن بر آتش اسلام‌گرایی، خاورمیانه را به ویرانه‌ای تبدیل کردند که دیگر به این سادگی توان راست کردنِ قامتِ نحیفش را ندارد.

با این تفاسیر؛ دانشجویان افراطی و «شعبان بی‌مخ‌های دانشگاهی» به سرعت توانستند به عنوان ستون فقرات دستگاه‌های امنیتی، رسانه‌ای، قضایی و… و اجرایی، ایفای نقش کنند.

متاسفانه هنوز هستند کسانی که بعد این رخداد، از آن به افتخار یاد می‌کنند و هر سال مردمان بخت برگشته ایران را با صدها ترفند و حیل، به خیابان‌ها می‌کشند تا یاد افتضاحی را که بار‌آورده‌اند، جشن بگیرند. ناگفته نماند که برخی از این دانشجویان بعدها در عرصه‌ی رقابت سیاسی، در دو جناح اصلی حاکمیت قرار گرفتند، و برخی از ایشان حتی کارشان به زندان نیز کشیده شد. 

خب امروز هم روزی است از روزهای آنان!

                            تصاویر اشغال سفارت آمریکا  توسط دانشجویان پیرو خط امام!

بایگانی

نوامبر 2016
د س چ پ ج ش ی
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: