مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

دو گزارش از میراث فرهنگی

 روشنفکر/ بنیاد میراث پاسارگاد: وضعیت نابسامان یک بنای مهم توریستی در اصفهان/ یکی از مهم ترین بناهای دوران صفویه مسجدی است که به دستور شاه عباس در میدان نقش جهان اصفهان ساخته شد. این بنا شاهکاری از معماری، کاشی کاری و نجاری هنرمندان ایرانی در قرن یازدهم هجری (هفدهم میلادی) می باشد. تا زمان انقلاب این مسجد به نام های مسجدشاه، مسجد سلطانی، مسجد جامع عباسی خوانده می شد که همه در ارتباط با دوران ساخت و سازنده ی این بنا بود. و از آنجایی که مورد توجه توریست ها بود، همیشه به زیبایی و دقت از آن نگاهداری و حفاظت می شد.

پس از انقلاب این مسجد به نام «مسجد امام» خوانده شد و پاتوقی شد برای نمازهای روزانه و برنامه های خاص مربوط به تبلیغات جمهوری اسلامی و شباهت پیدا کرد به تکیه ها و نمازخانه های عادی. و اکنون پس از سی و هشت سال امیر کلایی که راهنمای گردشگری استان اصفهان است به خبرگزاری مهر می گوید: با این که مسجد «امام» یکی از مقاصد اصلی گردشگران است اما شلختگی حیاط و نابسامانی در آنجا به حدی است که از بردن گردشگران به آن جا پشیمان می شویم. او می گوید که بارها این موضوع را به مسئولان سازمان میراث فرهنگی و تولیت مسجد اعلام کرده ایم اما آن ها واکنشی نشان نمی دهند. این راهنمای گردشگری به مواردی اشاره می کند که سبب حیرت ونارضایتی توریست های خارجی می شود مثلا:

– ورودی مسجد، تابلوی معرفی و جایگاه راهنما وضعیت مطلوبی ندارد.

– ورودی مسجد نشان می دهد که گردشگران می توانند از راهنمای صوتی استفاده کنند اما اغلب اوقات کسی نیست تا این دستگاهها را در اختیار گردشگران قرار دهد و یا درباره آن توضیحی داده و یا دستگاه را به افراد اجاره دهد.

– با پایان هر نماز، فرش ها و موکت های مسجد در همان محوطه رها می شوند این درحالی است که مسجد انبار و جایگاههای زیادی را برای انتقال این فرش ها دارد. و همیشه این منظره رو به روی گردشگرانی قرار می گیرد که در صدد گرفتن تصاویر زیبا از این مسجد هستند.

  • توضیحات درباره برخی از آثار واقع شده در مسجد به فارسی نوشته شده و گردشگران خارجی از وجود آن بی اطلاع هستند مگر آنکه راهنمای اختصاصی آنها توضیحاتی بدهد.

 

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

 

                          کشف آثاری از دوران هخامنشی و ساسانی در کردستان عراق

به گزارش هیات باستان شناسان چهارمین فصل بررسی، شناسایی و کاوش در استان دهوک کردستان عراق حاکی از وجود حجم وسیعی از میراث فرهنگی دوران هخامنشی و ساسانی در منطقه است.

اقای یوسف فلاحیان یکی از اعضای هیئت کاوشگری به خبرنگاران گفته است که : «آثار دوره های هخامنشی و ساسانی در این منطقه بعد از آثاری که متعلق به دوره آشور نوهستند بیشترین آثار تاریخی منطقه محسوب می شوند»

چهارمین مرحله از پروژه بررسی و شناسایی منطقه زاخو و کاوش تپه باسطکی دهوک در اقلیم کردستان عراق به سرپرستی پروفسور پیتر فلستنر از دانشگاه توبینگن آلمان با عضویت تعداد زیادی از باستان شناس و متخصصین علوم میان رشته ای از کشورهای آلمان، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و ایران در اواخر تابستان جاری به انجام رسیده است.

kordestan-aragh

بایگانی

اکتبر 2016
د س چ پ ج ش ی
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: