مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

جنگ نیابتی در یمن می‌تواند آمریکا را به جنگ مستقیم با ایران بکشاند/ جیکوب وایندلینگ

images

روشنفکر/ عربستان سعودی طی چند دهه گذشته در کانون سیاست خارجی آمریکا قرار داشته و آل سعود متحدی ضروری برای واشنگتن بوده است.

یمن در پی انقلاب های موسوم به بهار عرب در تونس و مصر در سال ۲۰۱۱ صحنه تظاهرات علیه ۳۲ سال ریاست جمهوری علی عبداﻟله صالح شد. اما کار در یمن زود به خشونت کشیده شد. رییس جمهوری یمن به عربستان فرار کرد و قدرت را به معاونش منتقل کرد.

شورشیان حوثی در یمن با حمایت ایران به بازیگری قدرتمند در معادلات قدرت در این همسایه جنوبی عربستان سعودی بدل شدند. سعودی ها برای حفظ متحدشان در یمن در برابر حوثی ها عملا وارد جنگ نیابتی با ایران شدند.

وقتی ارتش آمریکا در واکنش به موشک پرانی حوثی ها به کشتی های آمریکایی در دریای سرخ شورشیان را هدف حملات موشکی قرار دادند، در واقع علیه نیروهای آموزش دیده توسط ایران وارد جنگ شدند.

از این منظر، ادامه تلاش ها برای جلوگیری از دسترسی ایران به جنگ افزار هسته ای بسیار مهم است. مقامات انقلابی در جمهوری اسلامی ایران سال ها است که در پی سرنگونی پادشاهی های منطقه در کشورهای با جمعیت شیعه بوده اند و در این راه شیعیان در بحرین و عربستان را تشویق می کنند.

تا زمانی که در آمریکا رویکرد این است که ارتش با حمله هوایی بدون نیاز به پیاده کردن نیروی زمینی می تواند مناقشات منطقه را حل و فصل کند، جنگ نیابتی ادامه خواهد یافت. تاریخ نشان داده است که این رویکرد دو پیامد دارد: ایجاد دشمنان بیشتر در آینده یا تشدید تنش های حال حاضر.

رهبری و دیپلماسی تنها راه سالم برای خروج از باتلاق یمن است. انتخاب آمریکایی ها طی دو هفته آینده برای ریاست جمهوری می تواند این جنگ های نیابتی را به جنگ هسته ای بدل کند.

از صدای امریکا به نقل از نشریه پِیست

اطلاعات

این ویودی در اکتبر 29, 2016 بدست در Uncategorized، سیاست فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

اکتبر 2016
د س چ پ ج ش ی
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: