مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

دو نگین بر تارَک جایزه ساخاروف/ نگاه

sakharouf

روشنفکر/ «نادیا مراد» و «لامیا حاجی‌بشر» دو بانوی ایزدیِ کرد، با شایستگی تمام برنده «جایزه ساخاروف» سال ۲۰۱۶ گشتند. این جایزه معتبر جهانی در روز ۱۴ دسامبر / ۲۴ آذر  سال جاری در استراسبورگ، محل پارلمان اروپا به این دو دختر ایزدی اهدا خواهد شد». این جایزه به دو بانویی تعلق گرفت که بی شرمانه مورد تجاوز مکرر داعشیانی قرار گرفتند که در قرن‌ها پیش زندگی کرده و فرمان می‌رانند.

باور این موضوع بسیار دشوار است که در هزاره سوم؛ در زمانه‌ای که حیوانات نیز از حقوق ویژه‌ای برخوردارند، هنوز برخی با تکیه بر مذهب، زنان یعنی نیمی از جمعیت بشری را در گوشه‌ای از دنیا که گهواره تمدن می‌نامیدنش، اینچنین به عنوان بردگان جنسی مورد هتک حرمت قرار می‌دهند.

داعش این محصول تولیدیِ قرن بیستم و یکم، امروز به عنوان لکه ننگی بر دامن بشریت، در حال  سپری کردن روزهای سختی است و شاید مردمان خاورمیانه اندکی بتوانند به واسطه حذف این جرثومه فلاکت و نکبت، نفسی به آسودگی تازه کنند. اما آنچه مسلم است؛ سازندگان و تولید کنندگان این غول بی شاخ و دم، قطعا در نزد تاریخ، رسوای روزگار خواهند ماند.

اما این سوال  و یا این نگرانی همیشه برای ذهن و وجدان رنجور بشریت خواهد ماند؛ که چگونه در جلوی چشم جهان و در عصر ارتباطات، ناگهان چنین جانورانی سر برآورده و چند سالی هم به مثابه یک دولت اسلامی، به حیات خود ادامه دادند.

این غیر قابل‌باور است که دست و دست‌هایی پلید در پشت این همه پلشتی دخیل نباشد و همیشه این سوال آدمی را می‌آزارد که چنین موجوداتی چطور توانستند نفت بفروشند، تویاتا بخرند و… و مدرن ترین سلاح های روز را تامین کنند!؟ به عبارت دیگر؛ صحبت از سوزن در انبار کاه نیست، سخن از تانکر‌های غول پیکر، تویوتاهای چندمتری و سلاح‌های چند تنی است! و مهم‌تر از آن؛ صحبت از ترانزیت آدم‌های خون‌آشامی است که از گوشه گوشه دنیا به خاورمیانه‌ی ماتم‌زده، ارسال شده اند!

روزگار غریبی است نازنین!

اطلاعات

این ویودی در اکتبر 27, 2016 بدست در Uncategorized، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

اکتبر 2016
د س چ پ ج ش ی
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: