مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

باب دیلن؛ ترانه‌سرای روشنفکر بر فراز نوبل/ نگاه

dilen

روشنفکر/ «رابرت آلن زیمرمن» معروف به «باب دیلن»  اسطوره‌ی موسیقی و ترانه‌سرایی عصر مدرن، با صدها خاطره که بر ذهن موسیقیایی انسان مدرن در پنجاه ساله‌‌ی اخیر به جای گذاشت، بالاخره به کسب نوبل ادبیات سال ۲۰۱۶ نایل آمد.

کسب این افتخار، نشان داد که ترانه‌سرایان نیز می‌توانند تنه به تنه با شعرا و نویسندگان، بر قله‌ی نوبل، نغمه‌ی جاودانگی سر دهند.

این خواننده، آهنگ ساز و ترانه‌سرای امریکایی، بی هیچ شائبه‌ای، بزرگترین هنرمند‌ عرصه‌ی موسیقی است که توانست در دنیای پرهیایوی موسیقی عامیانه، مفاهیم روشنفکرانه را با اذهان توده مردم پیوند زده و به‌عنوان یک پیشرو در ترانه‌سرایی روشنفکرانه، صفحه جدیدی را در موسیقی سده بیستم و بیست و یکم، بگشاید.

نگاه انسان‌گرایانه او به پدیده‌های اجتماعی – سیاسی، همراه با طعم اعتراض مسئولانه، وی را بیش از پیش از هم‌عصرانش  متمایز می‌ساخت.

او که از برجستگان جنبش حقوق مدنی در ایلات متحده بود با آلبوم سوم خود تحت عنوان« زمانه در تغییر است» تاثیر شگرفی بر موسیقی روشنفکرانه و مسئولانه نهاد و الگویی برای دیگران گشت تا موسیقی‌دانان نسبت به پدیده‌های اجتماعی و سیاسی چندان بی تفاوت نباشند.

دیلن با حمایت از جنبش مدنی سیاه پوستان و ساخت ترانه‌هایی در حمایت از آنان، بیش از پیش کوشید تا نشان دهند انسان تنها به مثابه انسان است که باید آینده را مهربانانه و بدون آموزه‌های نژادپرستانه، رقم زند.

قطعا او شایسته ترین برنده نوبل ادبیات در سال‌های اخیر می‌باشد که جایزه‌اش می‌تواند، شور بزرگی بین اهالی موسیقی فراهم کند تا نسل حاضر و آینده‌، بیش از گذشته به محیط پیرامونی خود حساس باشد.

آری او «باب دیلن» است!

اطلاعات

این ویودی در اکتبر 13, 2016 بدست در Uncategorized، فرهنگ و هنر، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

اکتبر 2016
د س چ پ ج ش ی
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: