مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

آیا خصوصی‌سازی به فاجعه‌ی نابودی جنگل‌ها خاتمه می‌دهد؟

 

nabodi-jangle3jpgروشنفکر/مطلب ارسالی/ بنیاد میراث پاسارگاد/ بنابر گفته‌ی مسئول  روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان لرستان یک میلیون هکتار از جنگل های کشور از بین رفته است. او منشا این فاجعه عظیم را تخریب جنگل‌ها و مراتع، بوجود آمدن گرد و غبار و خشکی هوا دانسته است.

ایران جزو کشورهایی است که دارای پوشش جنگلی کم در جهان تلقی می‌شود. با این وجود بنا به گفته مسئولین دولتی محیط زیست، در سال های اخیر سالانه هزارها هکتار از جنگل های ایران از بین رفته است.

کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل گسترش پدیده گرد و غبار در غرب و جنوب غربی ایران، آتش‌سوزی‌های گسترده در مساحت زیادی از جنگل‌های زاگرس است.

خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها اعلام کرده که در شش ماه اول سال 95 بیش از 10 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور برای حفاظت و نگهداری به مردم واگذار شد که با توجه به این واگذاری، آتش‌سوزی در آنها کمتر و ازنظر سطح توسعه بیشتری داشتند..

nabodi-jangle12

جلالی در رابطه با درخواست استاندار استان لرستان مبنی بر ورود بخش خصوصی به بام لرستان جهت اشتغال‌زایی گفت: با بررسی‌های قانونی سعی می‌شود موانع موجود بر اساس مواد قانونی مرتفع شود.

وی در مورد وضعیت واگذاری‌ها در بام لرستان که از خواسته‌های استاندار لرستان بود تصریح کرد: ازنظر سازمان جنگل‌ها در کلیات طرح مشکلی وجود ندارد و سازمان جهت سیر مراحل قانونی موضوع در دستور کار شورای عالی جنگل و مرتع برای تسریع قرار خواهد داد.

به این ترتیب به نظر می رسد که دولت راه حل مشکل نابودی جنگل ها را در واگذاری یا «خصوصی سازی» آن به افرادی می داند که روشن نیست چه کسانی هستند و از آن ها فقط به عنوان «مردم» نام برده می شود.

تجربه خصوصی سازی در ارتباط با بخش هایی از میراث فرهنگی و تاریخی نشان داده است که این نوع خصوصی سازی های بی در و پیکر و واگذاری آن به سازمان ها و افراد غیرمتخصص و مطمئن و دلسوز نه تنها وضعیت آن ها را بهتر نمی کند بلکه به ویرانی و نابودی آن ها منجر خواهد شد.

و اکنون به راستی می توان با وضعیت فاجعه آمیز و هرج و مرجی که در فضای حفظ  محیط زیست و میراث طبیعی که در ایران داریم به این نوع خصوصی سازی ها امیدوار بود؟ می شود امیدوار باشیم قاچاقچیان چوب که تا کنون به صورت غیرمستقیم جنگل های ملی را غارت کرده اند فردا به راحتی و در فضای امن خصوصی شده  به شکل «قانونی» به خرید و فروش یکی از با ارزش ترین بخش های میراث طبیعی مردمان ایران نخواهند پرداخت؟

بایگانی

اکتبر 2016
د س چ پ ج ش ی
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: