مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

فساد و سیاست‌‌مداران ولایی/ … اینان یکجا می‌کنند!/ نیم‌‌نگاه

fesad-eghtesadi

روشنفکر/ پدیده فساد در میان سیاستمداران امری است که از دیرباز در تاریخ سیاسی ایران قابل مشاهده است. در دویست ساله اخیر از حاج میرزاآقاسی گرفته تا سیاستمداران سی و هفت ساله جمهوری اسلامی، ما با جریانی روبرو هستیم که مثل خوره به جان مردم ایران افتاده‌اند.

اما با نگاهی به این جریان در چند دهه‌ی اخیر متوجه می‌شویم که شدت و دامنه این رویکرد در تاریخ ایران بی‌سابقه بوده است. کافی است سری به روزنامه‌های یومیه و رسانه‌های مجازی بیاندازید و ببینید که چطور اخبار مبنی بر اختلاس های میلیاردی، از سر و کول آدمی بالا می‌رو‌ند. سیصد میلیارد و سه هزار میلیارد تومان، اعداد خردی!هستند که گوش‌های ما چنان به آنها عادت کرده که  فکر می‌کنیم صحبت از دو ریال ۱۰ شاهی است. بهتر بگویم خو کرده‌ایم که هرروز  با چنین مطالبی روزِ خود را شب کنیم. تازه این قطره‌ای از  دریایی است که بوی کثافتش دنیا را گرفته و هزاران برابر این اعداد و ارقام هنوز فاش نگشته است.

براستی ما با چه جماعتی روبروییم؟

یاد عبارتی ماندگار از زنده یاد«غلامحسین صدیقی» پدر جامعه شناسی ایران افتادم که در بهار ۱۳۵۷ و چند ماه قبل از به قدرت رسیدن حاکمان جمهوری اسلامی گفته بود:«آنچه که اعراب و مغول‌ها جداجدا کردند، اینان یکجا می‌کنند»

اطلاعات

این ویودی در سپتامبر 20, 2016 بدست در Uncategorized، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

سپتامبر 2016
د س چ پ ج ش ی
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: