مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

نان و خمپاره!/ بهروز سورن

 

 

کودک سوری

 

روشنفکر/ آیلان کوچولو را امروز همه می شناسند. کودک سوری که جسدش را در ساحل یافتند. چهره اش دیده نمیشد. معصومیت نگاهش را در چشمان زیبایش نمیشد دید اما قلب هر انسانی را بدرد آورد و چشم های بی شماری را مرطوب کرد. هنوز تصویرش از اذهان عمومی نرفته بود که تصاویر کودک پنج ساله دیگر بهت زده,  وحشت زده و خون آلود ساکن حلب روی جراید باز هم قلب هر تنابنده ای را سوزاند. کودک پنج ساله ای که بهت زده چهره خون آلودش را پاک می کند و دستهایش را به صندلی ماشین اورژانس میساید تا خون آلود نباشد. کودک حتی نمیداند جریان چیست؟ در کجای دنیا پا به جهان گذاشته است و اصلا کودکی چه معنایی دارد. اما صورتش خونین است و نگاهش مات و مسخ و بی روح  و از شادمانی کودکانه تهی است.

*****

پنج سال است که آتش جنگ در سوریه برافروخته شده است. بنابر گزارشات منابع حقوق بشری بیش از دویست و نود هزار کشته تا کنون حاصل این وقایع بوده است. ویرانه ای بنام سوریه برجای مانده است. تصاویر باورنکردی شهرهای بزرگ ولی مخروبه کشور سوریه هر دیده ای را مات و مبهوت میکند. آنچه از جنگ باقی مانده است نه پیشرفت و تمدن که ویرانی و کشتار است و بس. جنگی که از سوی دول امپریالیستی و زنجیره سرمایه داری آنها در منطقه هدایت می شود و هر یک بدنبال و جستجوی منافع خود از آسمان و زمین بر سر هنوز ساکنین این کشور بمب و خمپاره میریزند. چند میلیون آواره و مهاجر هستند و بسیاری در مسیر پرخطر هجرت تا امروز جان داده اند. تصاویر دلخراش و بسیاری از جان دادن مهاجران در رسانه ها منعکس شده است. دردناکترین و مشهورترین آنها تصویر آیلان کوچولو بود.

آیلان کوچولو را امروز همه می شناسند. کودک سوری که جسدش را در ساحل یافتند. چهره اش دیده نمیشد. معصومیت نگاهش را در چشمان زیبایش نمیشد دید اما قلب هر انسانی را بدرد آورد و چشم های بی شماری را مرطوب کرد. هنوز تصویرش از اذهان عمومی نرفته بود که تصاویر کودک پنج ساله دیگر بهت زده,  وحشت زده و خون آلود ساکن حلب روی جراید باز هم قلب هر تنابنده ای را سوزاند. کودک پنج ساله ای که بهت زده چهره خون آلودش را پاک می کند و دستهایش را به صندلی ماشین اورژانس میساید تا خون آلود نباشد. کودک حتی نمیداند جریان چیست؟ در کجای دنیا پا به جهان گذاشته است و اصلا کودکی چه معنایی دارد. اما صورتش خونین است و نگاهش مات و مسخ و بی روح  و از شادمانی کودکانه تهی است. گرد و غبار و خون مانع از تشخیص صورت کودکانه اوست همانند آیلان نازنین که نیمی از صورتش بر ماسه های ساحل می سائید.

کمی پیش از آن خبر رسید که آمریکا قرارداد فروش اسلحه به عربستان را که بیش از یک میلیارد تخمین زده شده بود, امضاء کرده است. فروش سلاح هنگفت از سوی آمریکا به عربستان و ارتباط آشکار این حکومت ارتجاعی و فاسد و کشورهای نفت خیز حوزه خلیج فارس با داعش!

عربستان سعودی در سال 2014 بزرگترین وارد کننده تسلیحات نظامی در منطقه با بیش از چهار میلیارد دلار بوده است.بحرانی بودن و ماندن این منظقه به ارزش نابودی تمدن و بشریت در کشورهای این نواحی از بزرگترین جذابیت های بخشهای تولیدی و نظامی در آمریکا و غرب و همچنین روسیه است. حال عمران از زیر اوار زنده و خونین بیرون کشیده شود و یا آیلان با ریه ای پر از آب و آنگونه کودکانه بر روی ماسه های سواحل یافت شود. سرمایه و سرمایه داری نه آیلان می شناسد و نه عمران! تنها علاقه اش به افزایش و امنیت حسابهای مالی خود است.

 

ایالات متحده آمریکا در سال 2011 مجموعا 57 میلیارد دلار تجهیزات نظامی به شش کشور پادشاهی عرب منطقه خلیج فارس فروخته است که این رقم 60 درصد کل تسلیحات فروخته شده این کشور محسوب میشود.

در سال 2014 تنها عربستان و امارات متحده عربی نزدیک به هفت میلیارد دلار تسلیحات نظامی خریده اند. منافع مستقیم آمریکا و کشورهای غربی صادر کننده تسلیحات در دامن زدن به رقابت تسلیحاتی و ایجاد فضای نا امن در این ناحیه ثروتمند است. گسترش نفوذ ایران و روسیه از یکسو و تعلقات سیاسی و مذهبی کشورهای عربی منطقه در ایجاد نگرانی های سیاسی و نظامی در حوزه همسایگان سوریه تاثیر مستقیم داشته و دارد. دولت های فرانسه و انگلیس و آلمان نیز مستقیم و یا باواسطه در بازار پر رونق فروش سلاح های سبک و سنگین به ساکنین و نیروهای نظامی در این منطقه دست دارند.

تهیه سلاح و دفاع از خود امروزه دغدغه هر فرد و خانواده ای در کشورهای عراق و یمن و سوریه و حتی لیبی شده است. بازار فروش اسلحه به آنها بر خلاف برخی از نظریات اما در دست دول غربی است. تکنولوژی پیشرفته در این حوزه تولیدی امروزه بخش بزرگی از نیازهای بودجه ملی این کشورها را بخود اختصاص داده است.

گزارش هایی نیز تا کنون از مشارکت کشورهای بوسنی ، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، مونته نگرو، رومانی، صربستان و اسلوواکی در فروش اسلحه به کشورهای حوزه خلیج فارس منتشر شده اند. این تجهیزات مستقیم و یا غیر مستقیم ( مراکز عملیاتی آمریکا در منطقه ) به عربستان سعودی, ترکیه, اردن و امارات متحده عربی رسیده و از مرزهای سوریه بسوی داعش و سایر گروههای سیاسی نظامی سرازیر میشوند..

دعوا بر سر بازار فروش تسلیحات و به یغما بردن منابع مالی و نفتی منطقه است. دعوا بر سر ایجاد و حفظ رقابت های نظامی در بین کشورهای نفت خیز و ثروتمند در منطقه و حوزه خلیج فارس است. نزاع بر سر تضعیف کشورهایی است که احتمال مبدل شدن به رقیب غرب در این منطقه هستند.

در این میان عمران پنج ساله هاج و واج صورت خون آلودش را پاک میکند و به صندلی ماشین اورژانس می مالد.او نمیداند موضوع چیست؟ تنها میخواهد با دوستانش بازی کند و در آغوش مادر و پدر و اهل خانواده باشد. آیلان هم نمیدانست که چرا در آبهای بیکران بسر میبرد. عزم کجا دارد. اما در این میان خبر رسید که:

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: واشنگتن، سلاح و تجهیزات نظامی به ارزش بیش از یک میلیارد و صد و پنجاه میلیون دلار به عربستان سعودی می‌فروشد. این تجهیزات نظامی شامل تانک، خودروهای زرهی، سلاح‌های سنگین و دیگر مهمات نظامی است.

 آتش بس موقت چند ساعته برای ارسال کمک های بشردوستانه و اقدامات انسانی! اما با پیشنهاد خیرخواهانه روسیه برقرار شد. با دستی پر از نان و آن دست دیگر خمپاره!

آیلان و عمران اینها را نمی فهمیدند. آنها تنها میخواستند شیطنت کنند و شادی کنند. پر شمار آیلان و عمران هایی که آنجا از گرسنگی جان می دهند.

 بهروز سورن

20.08.2016

 ویدئو را اینجا ببینید

از گزارشگران

اطلاعات

این ویودی در آگوست 21, 2016 بدست در Uncategorized، سیاست فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

آگوست 2016
د س چ پ ج ش ی
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: