مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

اعدام و… و اعدام!/ نگاه

 

unbenannt8

روشنفکر / خبر اعدام جمعی از هموطنان سنی مذهب در روزهای اخیر، نه تنها به آزردگی وجدان جمعی ایرانیان منجر شده، بلکه بیش از پیش نشان از آن دارد که حکومت‌های مذهبی بیش از هر نوع سیستم سیاسی، خود از سردمداران سرکوب آزادی‌های مذهبی‌اند. آزار سیستماتیک بهاییان، زرتشتیان، یهودیان، مسیحیان، مسلمانان سنی، دراویش اهل حق و…و پیروان سایرادیان، دراین چهاردهه، بهترین گواه بر این ادعا است. به عبارت دیگر هیچ حکومت مذهبی تاکنون نتوانسته آزادی‌های مذهبی را تحمل کرده بلکه همواره کوشیده تا با سوءاستفاده از یک گرایش مذهبی در سرکوب سایر عقاید مذهبی و غیر مذهبی بکوشد.

افزون بر‌آن حاکمان وقت کشورمان، همواره کوشیده‌اند، تا طوری در افکار عمومی وانمود کنند که در نظام‌های سکولار و لائیک، هیچگونه آزادی مذهبی وجود ندارد. غافل از اینکه در چنین نظام‌هایی خداناباوران و پیروان سایر مذاهب، از حقوق یکسانی در برابر قانون برخوردار بوده و تا آنجایی که خطری برای زندگی جمعی و فردی دیگران ایجاد نکنند، می‌توانند در پیگیری عقاید خویش بکوشند. کشورهای سوئد، فرانسه، انگلستان، امریکا وده‌ها نظام سکولار و لائیک دیگر در گوشه گوشه‌ی این دنیای پهناور، بهترین گواه و شاهد بر این ادعای مبرهن و آشکار می‌باشد. این در حالی است که هرگز نمی‌توان حکومتی مذهبی را در دنیا یافت که توانسته باشد به ادعاهای خود در این زمینه، جامه‌ی عمل پوشانده باشد.

از اینرو آن چیزی که نظام‌های سکولار را نسبت به سایر نظام سیاسی و مذهبی متمایز می‌کند، دقیقا حفظ و گسترش آزادی فردی- جمعی بر اساس عدم تمایز بین گروه‌های انسانی است.

سکولاریسم بستری است که آدمی می‌تواند بدون تبعیض و با تکیه بر آزادی های بدیهی و طبیعی به استعدادهای بالقوه خویش، فعلیت بخشیده و با احترام به سایر عقاید، زمینه‌ی زیست انسانی را تجربه کند.

اما آنچه مسلم است حکومت‌های مذهبی، حداقل در یک مورد، بی هیچ چون چرایی مشترکند و آن چیزی نیست جز اعدام و… و اعدام. دیگر کشی و جان ستاندن از انسان و هرچه این‌جهانی است، خصلت و فریضه‌ی مشترک این دسته از حکومت‌هاست که برای رسیدن به آمال خویش از هیچ جنایتی دریغ نمی‌کنند.

اطلاعات

این ویودی در آگوست 5, 2016 بدست در Uncategorized، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

آگوست 2016
د س چ پ ج ش ی
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: