مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

اینجا اروپاست یا خاورمیانه!/ مونیخ در وحشت/ نگاه / روشنفکر

 

مونیخ

روشنفکر/ مطلب پیشرو دقیقا یک ساعت بعد از رخداد عجیب مونیخ  منتشر شد در حالی‌که روز بعد خبر رسید یک ایرانی‌تبار بدون انگیزه مذهبی و صرفا به سبب بیماری روحی- روانی دست به این جنایت زده است، اما آنچه مسلم است در روند واقعیت‌های رخ داده در اروپا‌ی کنونی، هیچ تغیری ایجاد نمی کند. جنایت جنایت است!

 هنوز جوهر خبر وقایع دردناک نیس و قطار مسافربری در ایالت بایرن آلمان خشک نشده است که ناگهان رسانه‌های خبری، گزارش از یک جنایت دیگر دریکی از مراکز خرید مونیخ می‌دهند. آدمی دچار حیرت می‌شود از توالی مرگ‌آورِ چنین حوادثی که حتی از بغدادِ جنگ زده هم، سریع‌تر اتفاق می‌اقتد.

راستی ما در‌اروپا زندگی می‌کنیم یا خاور نزدیک، چطور شد قاره ای که بعد از دو جنگ ویرانگر جهانی، به یکی از امن ترین نقاطِ دنیا تبدیل شده بود، اکنون آبستن خون و باروت گشته است؟

اروپایی که ما می‌شناختم، هرگز اینگونه در بستر زخم و درد به خود نپیچیده بود. آیا این سرآغاز توحشی است سازمان یافته که دامن معصوم مردمان اروپا را گرفته است. امروز مردمانی از جنس عطوفت، از جانب کسانی مورد بی‌مهری و خشم قرار گرفته‌اند که سالهاست بسان میزبانی گشاده‌رو، سکنجبین بر دهان آنان به مهر و عطوفت، نهاده است.

راستی دنیا را چه شده است؛ این میهمانانِ ناخوانده، در قلب دنیای متمدن چه می خواهند و چه می کنند؟

در این شکی نیست که اینان، تنها اروپا و مدنیت را نشانه نگرفته اند، اینها شادی، زیبایی، عطوفت و هرچه که از آن مهر بتراود را به دشنه‌ی کین و جهل نشانه رفته‌اند.

اکنون که خاورمیانه به بزرگترین استودیوی فلیم های مستند و اکشن تبدیل شده، گویا قراراست، بازی کثیف خود را در قلب دنیای توسعه یافته، ادامه دهد.

و اما سیاستمدارانی که با کرنش و تساهل در برابر حکومت‌های مذهبی، سعی کردند تا‌این کارگاه توحش درخاورمیانه پا گیرد، باید پاسخگو در برابرانسان و انسانیت باشند تا دنیا بداند کوتاه آمدن و یاری رساندن به کسانی که حیات زمینیِ بشر را برنمی‌تابند، عاقبتی  چنین شوم خواهد داشت. راستی اینجا اروپاست یا خاورمیانه!

تهیه شده در گروه نگاه روشنفکر

اطلاعات

این ویودی در ژوئیه 22, 2016 بدست در Uncategorized، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

ژوئیه 2016
د س چ پ ج ش ی
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: