مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

دنیز بایکال: در عمرم چنین کودتای «تراژدی-کمدی » ندیده ام

erdoganin-milletvekilligini-niye-engellemedim-1311141200_m

  روشنفکر/دنیز بایکال، رهبر پیشین CHP و نماینده ی مجلس از آنتالییا در باره ی کودتای اخیر ترکیه در Twitter  توضیحاتی داده است:

 در طول بیش از 40 سال زندگی سیاسی خود چه کودتاها و شکنجه هایی که ندیده ام. اما [هرگز] شاهد سناریوی چنین  تراژدی-کمدیی نبوده ام.   

ادامه می‌دهد :

بعد از این نمایش:  اول جماعت ( عبدالله گولان) را نابود میکنند! دوم  ارتش را از نو  طراحی میکنید( پاک سازی-بازسازی) ؛ سوم ریاست جمهوری اعلام میشود؛ چهارم مقاومت (مخالفین) را در هم می شکنند. 

بگویید، طراحی  ارتش؛ سناریو کودتا؛ نمایش ریاست جمهوریتان ؛ هرچیزتان را درک کردیم ؛ ولی این اذان 6 نوبتی تان را درک نکردیم…..(ترجمه ی آ.ائلیار)

***

 دنیز بایکال: » این سناریوی خودتان است، ملت ترکیه را احمق حساب نکنید».

بایکال گفت؛ این سناریوی کودتا متعلق به خودشان بود و بهمین خاطر پیش نرفت. رهبر پیشین حزب جمهوریخواه ترکیه (ج ح پ) در حساب خصوصی تویتر خود مبحث کودتای دیروز ترکیه را سناریوی حزب اردوغان می داند و می گوید؛ من هیچ کودتایی را نمی بینم، فقط سناریوی آک پارتی  و اردوغان را می بینم.

بایکال ادامه می دهد؛ سران نیروی مسلح از خودتان هستند، رؤسای قوا از خودتان هستند، فرمانده نیروی هوایی و همه از مردان و افراد خودتان هستند، این افراد کودتا را بر علیه چه کسی میکنند؟ به من بگویید، چه کسی مانده که نیروهای مسلح بتواند کودتا بکند؟ ارگانه کان، سفرا، کی مانده؟

بایکال اشاره می کند به اینکه این سناریو حتی مساجد را نیز به بخشی از سناریو تبدیل کرده و از مردم می خواهد که برعلیه این سناریو (کودتا) بپاخیزند، گویا عوام فریبی و نوعی تبلیغ برای جذب پشتیبانی مردم برای برنامه و طرح های آتیه خودشان است.

بایکال در ارتباط با پایان کودتا پیش بینی می کند که؛ پس از این نمایش، اول جماعت فتح اله گولان را از بین می برند، دوم طرحی نو برای نیروهای مسلح و ارتش و نظامی خواهند ریخت، سوم سیستم ریاست جمهوری را اعلام خواهند کرد، چهارم نیروهای اپوزیسیون در ترکیه را در هم میشکنند.

در پایان در ارتباط با کودتا می نویسد که؛ براستی فیلم خوبی بود، بازیگران این فیلم نیز خیلی خوب اجرا کردند، دست مریزاد.

(گویا اردوغان به پل تنگه بسفر خیلی علاقه دارد؛ قبلا هم در یک سناریو پیش ساخته، یک فردی می خواست خودش را از روی پل پرت کند و اما به طرزی معجزه آسایی بلافاصله اردوغان در آنجا بود و ایشان را نجات داد، در این سناریوی کودتا هم مجددا پل تنگه بسفر را درگیر کرده است). 

… دیکتاتورهای سناریوساز نمی توانند با عوام فریبی هم مردم خود و هم دنیای دمکراتیک را فریب دهند، ترکیه بایستی مسیر دمکراسی پلورال و غیرمتمرکز را درپیش گرفته و به آن احترام بگذارد و به حقوق انسانی و خواسته های بحق مردمان متنوع و رنگارنگ خود احترام بگذارد و …(ترجمه ی  ایمیل رسیده)

ایران گلوبال

اطلاعات

این ویودی در ژوئیه 17, 2016 بدست در Uncategorized، سیاست فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

ژوئیه 2016
د س چ پ ج ش ی
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: