مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

ایستاده بر آسمان شرافت/ نگاه/ روشنفکر

 

Kourosh-Zaeim

روشنفکر/ این روزها انعکاس خبر کودتای نافرجام ترکیه و حادثه تروریستی در «نیس» فرانسه، باعث شده  تا ما کمتر به رویدادهای داخل کشور نگاه کنیم، این در حالی است کوروش زعیم یکی از کوشندگان برجسته در راه مبارزه با استبداد مذهبی بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. کسی که سالهاست بر آسمان شرافت ایستاده.

افزون بر آن زخم های ناشی از گستردگی فقر و تبعیض، بیش از گذشته سر‌باز کرده و زندانیان سیاسیِ کمتر شناخته شده و شناخته شده، هریک به نحوی تحت فشارِ مضاعف از سوی حاکمانِ انسان گریز قرار دارند.

شاید وقایع اخیرِِ دنیای پرتلاطم و بی رحم، در گوشه گوشه دنیا، فرصتی شود تا حاکمان از فرصت پیش آمده بیش از پیش در سرکوب صداهای مخالف بکوشند تا صداهایی که شور آزادی در آن می تپد در نطفه خفه شود.

اما آنچه مسلم است به رغم اینکه حاکمان همچنان می کوشند تا بر دامنه استبداد مذهبی بیافزایند، ولی شمع اعتراض و ایستادگی همچنان روشن خواهد ماند و هرگز با دم و بازدم حوادث بین‌المللی خاموش نمی‌گردد.

اکنون نسلی پا به میدان مبارزه نهاده است که روزی دودمان استبداد را برخواهدچید و با بنیه و استعدادی که در رگ و ریشه‌اش جاری است، دنیا را شگفت زده خواهد کرد.

استبداد گرچه به واسطه زد و بندهای بین المللی ممکن است چند صباحی دیگر در این دشت عریان و لخت بتازد و فرزندان این آب و خاک را دربند و اسارت گیرد، اما دیری نخواهد پایید که ریشه های فروخفته در خاک، بار دیگر جوانه زده و به درخت تناوری تبدیل خواهد شد که هیچ تبری در آن کارگر نیست.

 شاید مستبدان هیچگاه نه می‌خواهند و نه توان درک آن را دارند که بفهمند هیچ حکومتی تا کنون با ظلم و نادیده انگاشتن خواسته‌های مردمانش، تداوم نیافته است.

راستی فرزاندان دربند ایران را از یاد نبریم!

تهیه شده در گروه نگاه روشنفکر

اطلاعات

این ویودی در ژوئیه 17, 2016 بدست در Uncategorized، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

ژوئیه 2016
د س چ پ ج ش ی
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: