مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

آنها به مردم شلیک می کنند/ گزارش یک جنایت / بهرام کولابی/روشنفکر

 

Picture۲

روشنفکر/ معرفی کتاب/ تاریخ ایران پراست از حوادث و مقاطعی که در آن حاکمان و حکومت ها برای تداوم حیات و منافع خود، به کشتن مردم دست یازیده‌اند.این وضعیت از دورانهای کهن استبدادِ فردی، آغشته به جهلِ حاکمان،تا دوران آمیخته با پیشرفتهای فکری، فلسفی، ادبی و سیاسی دچار هیچ تغییری نگردیده و حتی گذر هزاران سال نیز، مردم نجیب و مظلوم ایران را از گزند خودکامگی زمامداران ریز و درشت در امان نداشته است.

     در این میان اما،حکایت حکومتی که وجه تسمیه از مردم و جمهور گرفته و با ادعای حکومت مردم ، دست به خون آنها آلوده است؛حکایتی‌است تلخ و متفاوت که در هیچ برهه‌ای از تاریخ این سرزمین مثل و مانندی ندارد.

     حکومت جمهوری اسلامی در طول عمر نزدیک به چهل سالۀ خود به طور نسبی بیشتر از بسیاری از حکومتها و حاکمان تاریخ ایران کشتار و جنایت نسبت به مردم ایران‌رواداشته است.وازاین منظر جایگاه ویژه ای دررتبه های نخست رده بندی حاکمان ستمگر و مردم کش به خود اختصاص می دهد.در عین حال که تکرار کشتارهای جمعی در هر ده سال یکبار، افتخاری است که بطور انحصاری به این رژیم تعلق می گیرد.به حکومتی که هر ده سال یکبار یک کشتار وسیع و جدی در مقیاس غیر قابل کتمان یا انکار صورت داده است(1367-1378-1388).

     افزون بر هرآنچه گفته شد، منحصربه فردترین نوع کشتار مردم یک سرزمین در یک حکومت مدعی مردم سالاری نیز در تاریخ به نام حکومت جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد. حکومتی که به نام مشارکت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی خویش، آنان را به بازی انتخابات می کشاند و در همان حال به نام حمایت از رأی مردم آنها را به گلوله می بندد.

Picture1

اگر بنا باشد تمامی آنچه که در طول حیات چهل سالۀ حکومت جمهوری اسلامی تحت عنوان «انتخابات» انجام شده است ؛ در قالب یک کتاب تدوین گردد، بی گمان یکی از مهمترین و طویل ترین و در عین حال غم انگیزترین بخش آن کتاب به ماجراهای انتخابات سال 1388 و پس از آن اختصاص خواهد یافت. انتخاباتی که طی آن حکومت جمهوری اسلامی با به کار بستن انواع ترفندها مردم را به حضور و مشارکت در «بازی صندوقها» ترغیب کرد و سپس زمانی که همان مردم در قالب اعتراضات مدنی نسبت به نتایج مشکوک انتخابات واکنش آرام نشان دادند آنان را به خاک و خون کشید.

     انتخابات سال 1388 ایران «یکی داستانی‌است پر آب چشم». داستانی که روایت آن بازنماینده‌ی ظلم بی حد و حصر حکومتی افسار گسیخته به مردمی بی پناه است.

     دربارۀ انتخابات سال 1388 ، تاکنون روایتی منسجم و یکپارچه و یکجا تدوین نشده. و از همین‌رو نمی‌توان دربارۀ همۀ ابعاد آن سخن گفت.اما دربارۀ جنایات و مظالمی که در جریان این انتخابات و پس از آن،از سوی حکومت جمهوری اسلامی نسبت به مردم انجام شد موضوع تفاوت دارد.

     به لطف گستردگی و جهان شمولی رسانه های مجازی و نیز به مدد فراگیری اینترنت، آنچه امروز دربارۀ وقایع و حوادث خرداد 1388 و پس از آن می توان گفت و شنید بسیار بیشتر از حد تصور است. بویژه وقتی پای بررسی و جستجوی اطلاعات موردی دربارۀ جزء به جزء رخدادهای مرتبط با آسیب دیدگان این بازۀ زمانی در میان باشد به لطف احساس مسئولیت شهروندی ایرانیان داخل کشور طی هفت سال اخیر، به اطلاعات و مطالب ذیقمتی می توان دسترسی پیدا کرد.

     همین نکته عامل،انگیزه، و کمک بسیار ارزشمندی بود که باعث شکل گیری ایدۀ اولیه و سپس فرم اصلی و در نهایت قالب نهایی کتاب » گزارش یک جنایت(روایتی متفاوت از انتخابات سال هزار و سیصد و هشتاد و هشت ایران)» گردید.

     کتاب گزارش یک جنایت حاصل بررسی و جستجو و کنکاشی است که از 22 خرداد 1388 آغاز گردیده و تا سال 1393 ادامه یافت.در این گزارش 242 صفحه ای، خواننده طی چهار فصل با زوایای گوناگونی از جنایات فجیع جمهوری اسلامی در قبال مردم بی دفاع ایران؛آشنا می شود.جنایاتی که در اشکال کشتار، شکنجه، تجاوز جنسی، قتل بی صدا،و تدفین شبانه  اجرا گردیده و به عنوان گوشه هایی از وحشیگری های حکومت اسلامی ،در این کتاب تدوین شده اند.

در این کتاب برای اولین بار اطلاعات نسبتاً جامعی دربارۀ بیش از صد نفر از هموطنانمان که به اشکال بسیار ناجوانمردانه کشته شدند، گردآوری شده است. بخش عمدۀ اطلاعات این کشتگان بی گناه در فصل دوم کتاب گزارش یک جنایت گردآمده است.دفنهای شبانه، قبرهای بی نام و نشان،شکنجه،تجاوز جنسی و حمله به رهگذران از سایر قسمتهای فصل دوم کتاب می باشد.

     در فصل سوم کتاب خواننده ضمن آشنایی با تعداد بیشتری از کشته شدگان بی گناه، جنگ نابرابر گلوله و گوشت،از موضوعات دیگری همچون ماجرای حملۀ شبانه به کوی دانشگاه تهران، نیز آگاه می شود.

     فصل پایانی این کتاب ضمن کنکاشی در مستندات مسئله ی تقلب در انتخابات 1388 نگاهی هم به موضوع بازداشتگاه کهریزک دارد.پایان بخش کتاب گزارش یک جنایت نیز مروری تصویری بر ماجراهای مرتبط باانتخابات 1388 می باشد.

گروه گزارش روشنفکر

اطلاعات

این ویودی در ژوئیه 16, 2016 بدست در Uncategorized، گزارش فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

ژوئیه 2016
د س چ پ ج ش ی
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: