مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

اندر حکایتِ حال کردن با بیت المال! / اسکندر دلدم/ طنز

 

دلدم

روشنفکر/ هندوستان یک میلیارد و دویست و هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد و درآمد ارزی این کشور پرجمعیت فاقد منابع نفت و گاز کمتر از درآمد ارزی جمهوری اسلامی است. اما به گزارش سازمان ملل متحد هندوستان توانسته است با موفقیت بر مشکل فقر مزمن فائق آمده و بر گرسنگی غلبه کند. من در دانشگاه دهلی با استاد احمد فیصل (استاد اقتصاد – از مسلمانان هندی) بحث و گفتگو می کردم و فیصل معتقد بود اگرچه هندوستان از نظر جمعیت زیاد و درآمد کم در مضیقه است لیکن دزد هم کم دارد و فساد اداری و مالی میان مدیران کشور ناچیز است!

کشورهایی مثل حکومت اسلامی خودمان(!) جمعیت زیادی ندارند و درآمدشان هم به دلیل فروش منابع طبیعی بسیار بالا و قابل توجه است. اما چرا با این درآمد سرشار رشد فقر و شکاف طبقاتی به طرز حیرت انگیزی رو به افزایش گذاشته است؟ دلیلش این است که اگر این مملکت پول زیاد دارد به همان نسبت دزد هم زیاد دارد!

قرار بود پس از پیروزی اسلام بر کفر و آمدن حق و رفتن باطل (جاء الحق و ذهق الباطل!) قسط و عدل اسلامی حاکم شود و رفاه اجتماعی و عدالت اقتصادی نمونه ای بوجود بیاید تا سرمشق سایر ملل جهان گردد! می گفتند که پول نفت را تقسیم به نسبت کرده و سهم هر نفر را در خانه اش تحویل می دهیم! آب و برق و اتوبوس و مدرسه و بهداشت و درمان را مجانی می کنیم! از آن بالاتر گفتند که علاوه بر مجانی کردن تحصیل و بهداشت و درمان و آب و برق همه را آدم خواهیم کرد!

البته ملت شریف ایران آدم بوده و هستند و خواهند بود، اما در عمل یک عده را آوردند و، به عنوان مدیر، دایرمدار خزانه مملکت امور مملکت و تبدیل به «دزد» کردند! یعنی قرار بود همه را «آدم» کنند اما برعکس عده ای را هم که احیانا قبلاً «آدم» بودند، «دزد» کردند!

پس از افشای گم شدن هشتصد میلیارد دلار در طول هشت سال زمامداری پاک دست ترین دولت ایران (اوس محمود) و به زندان افتادن برجستگان دولت احمدی نژاد به جرم فساد مالی، اینور قضیه (اصولگرایان پاک دست!) هم فیش حقوقی صد ها میلیونی مدیران عارتگر جناح مقابل را رو کرد تا نشان بدهد اگرچه (در ظاهر!) بین دو جناح اختلافات مسلکی وجود دارد اما در حال کردن با بیت المال و هاپولی کردن بودجه عمومی هر دو مواضع مشترک دارند !

بر گرفته از سایت جنبش سکولار دموکراسی

اطلاعات

این ویودی در ژوئیه 9, 2016 بدست در Uncategorized، فرهنگ و هنر فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

ژوئیه 2016
د س چ پ ج ش ی
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: