مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

افندی! آنکه باد بکارد طوفان درو می کند/ نگاه/ روشنفکر

اردوغانروشنفکر/ انتشار خبر حمله انتحاری به فرودگاه آتاتورک استانبول و کشته شدن شماری از انسان های بی گناه، توسط افراد منتسب به گروه داعش، حاکی از این عبارت معروف است: «آنکه باد بکارد طوفان درو می کند.»

اردوغان که به زعم خویش می خواهد احیا کننده،امپراطوری عثمانی باشد در حال ویران کردن ارزشها و هنجارهای ارزشمند مبتنی بر سکولاریسم و لائیسیته  است تا بتواند آرزوهای خویش را بر روی تکه یخ بزرگی بنویسد که هر لحظه ممکن است از حالت انجماد خارج شده و به گندابی تب آلود تبدیل شود

این در حالی است که همسایه شرقی او به رهبری روح الله خمینی، ۳۸ سال پیش همین رویه را با غلظتی بیشتر در پیش گرفت تا ملتی در آستانه یک انقلاب بزرگ، تحول و حرکت به سوی دنیای مدرن را، به قهقرای تاریخ  سوق دهد. اکنون بعد این همه سال، سیاست های خمینی و جانشینانش کاری کرده است که ایران به روی دهانه آتفشانی قرار گیرد که فوران گدازه های سوزانش، دیر یا زود مسببان اش را به خاکستری ناپاک، تبدیل خواهدکرد.

اما اردوغان این جنون زده و زنجیر گشته بر تخت «سلطان محمد فاتح» با در پیش گرفتن سیاست های «اخوانی»(اخوان المسلمین) ترکیه را به راهی می برد که حاکمان همسایه شرقی اش، یعنی جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه پیش بردند.

در پیش گرفتن سیاست های دو گانه، برای کسب منافع  شخصی و حزبی، مبنی بر حمایت تاکتیکی از گروه های افراطی در منطقه، نه تنها به سقوط اسد کمک نکرده ست بلکه باعث شده تا دنیا نیز بین بد و بدتر،  بدتر را انتخاب کند و راضی به ماندن اسد یعنی عمق استراتژیک حاکمان جمهوری اسلامی گردد.

بی شک اگر کشور های منطقه از گروه هایی مثل داعش و دیگر گروه های افراطی، به طور مستقیم و غیر مستقیم حمایت نکرده بودند و اراده خود را به حمایت از نیروهای سکولار مخالف اسد متوجه می کردند، اکنون نشانی از بشار اسد، باقی نمانده بود و به تبع آن، حزب الله،  یعنی بازوی حکومت اسلامی ایران در منطقه نیز، به تدریج تضعیف و خنثی می گشت.

در این میان رفتارهای متناقض کشور های غربی نسبت به این تحولات و عدم حمایت آشکار و عملی از اپوزیسیون سکولار سوریه، مزید بر این علل گشته است تا خاورمیانه همچنان در آتش  جهل  و اتش بسوزد.

قطعا بعد از این واقعه دلخراش در فرودگاه استانبول، به غیر همدردی و قطره اشکی برای جانباختگان بی گناه، تنها چیزی که باید به اردوغان یاد آور شد جز این عبارت ماندگار نیست: افندی! آنکه باد بکارد طوفان درو می کند!

تهیه شده در گروه «نگاه» روشنفکر

اطلاعات

این ویودی در جون 29, 2016 بدست در Uncategorized، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

جون 2016
د س چ پ ج ش ی
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: