مجله روشنفکر

مجله روشنفکر جایی برای ژرف اندیشیدن

حزب الله لبنان خط قرمز اصول گرایان و اصلاح طلبان/ نگاه / روشنفکر

روشنفکر/ 185459_126انتشار سخنان اخیر حسن نصرالله رهبر «حزب الله لبنان»،  مبنی بر حمایت کامل مالی – نظامی جمهوری اسلامی از آنان  نه تنها سخن تازه ای نیست بلکه این جریان، از همان ابتدای تشکیل این گروه (۱۹۸۰) بر همگی عیان و آشکار گشته بود. اما از قبل انتشار صریح و آشکار این  سخنان، حداقل می توان به دو نتیجه گیری اساسی  رسید.

نتیجه اول:

حکومت  غیر منتخب جمهوری اسلامی، بدون اینکه مردم ایران بخواهند، بیش از سه دهه است که در حال پرداخت هزینه های مالی- نظامی به یکی از خطرناک ترین گروه های تروریستی جهان می باشد. این در حالی است که رکود اقتصادی، رشد نرخ فقر، رشد تورم… و رشد نرخ بیکاری، به واسطه کمبود منابع مالی، سرنوشت مردم ایران را به «مرزها ی وحشت» کشانده است.

نتیجه دوم:

عدم مواضع صریح و روشن از جانب افراد شاخص و طراز اول به اصطلاح، اصلاح طلب داخلی و خارجی در برابر انتشار این سخنان، ناشی از این نکته ظریف است که حزب الله نه تنها مورد حمایت اصولگرایان است بلکه همچنان مورد اقبال و توجه اصلاح طلبان نیز می باشد. هنوز یادمان نرفته که بعد از اعتراضات مردم در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ۱۳۸۸، برخی از ایشان چطور در مقابل شعار ایرانیان معترض:« نه غزه ، نه لبنان، جانم فدای ایران»، به مخالفت برخاسته و آنان را مورد سرزنش قرار دادند.

ناگفته نماند که حزب الله لبنان در سال ۱۹۸۰ بر اساس ایدئولوژی اسلام سیاسی ، مبتنی بر اندیشه های روح الله خمینی، توسط برخی از اصلاح طلبان کنونی و اصولگرایان فعلی، شکل و توسعه داده شد.

نتیجه منطقی:

«حزب الله لبنان» خط قرمز همه گروه ها چه اصولگرا و چه اصلاح طلب می باشد که می خواهند در چارچوب نظام جمهوری اسلامی به حیات سیاسی خویش ادامه دهند. قطعا عدم مواضع صریح و شفاف از سوی اصلاح طلبان در این مورد خاص، بیش از پیش این فرضیه از قبل تایید شده را، اعتبار می دهد.

تهیه شده در گروه «نگاه» روشنفکر

اطلاعات

این ویودی در جون 26, 2016 بدست در Uncategorized، نگاه فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

جون 2016
د س چ پ ج ش ی
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

یادآوری

نشر مطالب تولیدی روشنفکر، با ذکر منبع و نام نویسنده بلامانع است.

اعلان

مجله روشنفکر از تاریخ ۲۰۱۷/ ۰۱/ ۱۵ در قالب «دوهفته نامه» منتشر گشته و ماهی دوبار به روز می‌شود.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: